S8FS-G30048C
- Mfr.Part #
- S8FS-G30048C
- Manufacturer
- Omron Automation
- Description
- AC/DC CONVERTER 48V 300W
- Manufacturer :
- Omron Automation
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- Industrial, ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, CSA, cUR, UL
- Current - Output 1 :
- 7 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 87%
- Features :
- Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 300W
- Product Status :
- Active
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- 3 kV
- Voltage - Output 1 :
- 48V